Niğde Kaplıcaları

0
302
gösterim

:..Niğde Kaplıcaları

Niğde Orta Anadolu’nun güneyindedir. Üç tarafı Toroslar’ın genç kıvrım dağları ile çevrilidir. Batı ucunda ise Konya ovası ile birleşik Emen ovası yer alır. Jeolojik yapıya volkanik tüfler ve bazalt akıntıları hakimdir. Ovalarda ise egemen olan yapı alivyonlardır. Kara iklim kuşağındadır. Doğal bitki örtüsü dağlık alanlarda çam ve köknar, çay ve gölet kenarları da söğüt ve kavak ağaçlarıdır. Düzlükler ise otsu bitkilerle kaplıdır. Meyve üretimi bol ve çeşitlidir. Elma ağacı sayısı ülkede ilk sırayı alır. Halkın esas geçim kaynağı tarımdır. Bu nedenle nüfus kırsal alanlarda yoğunlaşmıştır. Bu alanlarda hayvancılık ve el sanatları bütün canlılığı ile devam eder.

Büyük merkezlere olan yakınlığı, Kapadokya bölgesinde olması, Kayseri ve Nevşehir havaalanlarına yakınlığı Tarihi eserleri, doğa varlıkları ve zengin müzesi ile Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri durumundadır.

Kapadokya bölgesinde yer alan Niğde, yaklaşık 9 bin yıllık uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Doğal güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynaklarıyla Niğde, önemli bir turizm merkezi olma yolundadır. Toros Aladağlar ve Boklarlar günümüzde federasyon çalışmalarının dışında 4.000’e yakın turist çeken Türkiye’nin en önemli dağcılık ve trekking merkezidir.

Hava Sıcaklığı :En düsük -27,5 C en yüksek 38,6 C

Belli başlı kaplıcaları şunlardır.

Çiftehan Kaplıcaları

Niğde’ye 75 km. uzaklıkta, Ulukışla-Adana yolu üzerindedir.

Kocapınar Suyu ve Çamuru (Merkez)

Niğde il merkezine 2 km. uzaklıktadır.

Kemerhisar İçmeleri (Bor)

Niğde ili Bor ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Ferhenk Müshil Maden Suyu (Merkez)

Niğde il merkezinin 30 km. doğusundadır.

Niğde Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Adres : Belediye Sarayi Kat:1 Niğde

Tel. No : 0 388 232 33 94

Faks No: 0 388 232 00 58

Web : www.nigdekulturturizm.gov.tr

E-Posta: iktm51@nigdekulturturizm.gov.tr